Pyeongchang medal count: Germany takes lead from Norway

Pyeongchang medal count: Germany takes lead from Norway
UPI

Feb. 13 (UPI) — The Germans have earned an Olympics-leading 12 medals after five days of competition in the 2018 Winter Games.

Germany surpassed Norway’s medal count on Wednesday. Norway and the Netherlands are now tied for second place with 11 medals in Pyeongchang, South Korea.

Canada has 10 medals, while the United States and Japan have the fourth-most medals, with seven total.

Open double luge was the final medal event of Wednesday’s slate.

Here’s where the medal count stands:

Germany – 12

Laura Dahlmeier – Biathlon – Women’s 7.5km Sprint – Gold

Laura Dahlmeier – Biathlon – Women’s 10km Pursuit – Gold

Andreas Wellinger – Ski Jumping – Men’s Individual – Gold

Arnd Peiffer – Biathlon – Men’s 10km Sprint – Gold

Natalie Geisenberger – Luge – Women’s Single – Gold

Eric Frenzel – Nordic Combined – Men’s Gundersen Normal Hill / 10km – Gold

Tobias Arlt – Luge – Open Double – Gold

Tobias Wendl – Luge – Open Double – Gold

Katharina Althaus – Ski Jumping – Women’s Individual – Normal Hill – Silver

Dajana Eitberger – Luge – Women’s Single – Silver

Johannes Ludwig – Luge – Men’s Single – Bronze

Benedikt Doll – Biathlon – Men’s 12.5km Pursuit – Bronze

Toni Eggert – Luge – Open Double – Bronze

Sascha Benecken – Luge – Open Double – Bronze

Norway – 11

Marin Lundby – Ski Jumping – Women’s Individual – Normal Hill – Gold

Simen Hegstad Krüger – Cross-Country – Men’s 2 x 15km Skiathlon – Gold

Johannes Høsflot Klæbo – Cross-Country – Men’s Sprint Classic Style – Gold

Johann André Forfang – Ski Jumping – Men’s Individual – Normal Hill – Silver

Marit Bjørgen – Cross-Country – Women’s 2 x 7.5km Skiathlon – Silver

Marte Olsbu – Biathlon – Women’s 7.5km Sprint – Silver

Martin Johnsrud Sundby – Cross-Country – Men’s 2 x 15km Skiathlon – Silver

Maiken Caspersen Falla – Cross-Country – Women’s Sprint Classic Style – Silver

Robert Johansson – Ski Jumping – Men’s Individual – Normal Hill – Bronze

Hans Christer Holund – Cross-Country – Men’s 2 x 15km Skiathlon – Bronze

Sverre Lunde Pederson – Speedskating – Men’s 5000m – Bronze

Netherlands – 11

Carlijn Achtereekte – Speedskating – Women’s 3000m – Gold

Sven Kramer – Speedskating – Men’s 5000m – Gold

Kjeld Nuis – Speedskating – Men’s 1500m – Gold

Jorien Ter Mors – Speedskating – Women’s 1000m – Gold

Ireen Wüst – Speedskating – Women’s 1500m – Gold

Ireen Wüst – Speedskating – Women’s 3000m – Silver

Sjinkie Knegt – Short-Track Speedskating – Men’s 1500m – Silver

Yara Van Kerkhof – Short-Track Speedskating – Women’s 500m – Silver

Patrick Roest – Speedskating – Men’s 1500m – Silver

Antoinette De Jong – Speedskating – Women’s 3000m – Bronze

Marrit Leenstra – Speedskating – Women’s 1500m – Bronze

Canada – 10

Meagan Duhamel, Kaetlyn Osmund, Patrick Chan, Scott Moir, Tessa Virtue, Gabrielle Daleman, Eric Radford – Figure Skating – Mixed Team – Gold

Mikael Kingsbury – Freestyle Skiing – Men’s Moguls – Gold

Curling – Mixed Curling, Finals, Gold Medal Match, CAN v SUI – Gold

Max Parrot – Snowboarding – Men’s Slopestyle – Silver

Ted-Jan Bloemen – Speedskating – Men’s 5000m – Silver

Justine Dufour-Lapointe – Freestyle Skiing – Women’s Moguls – Silver

Laurie Blouin – Snowboarding – Women’s Slopestyle – Silver

Mark McMorris – Snowboarding – Men’s Slopestyle – Bronze

Alex Gough – Luge – Women’s Single – Bronze

Kim Boutin – Short-Track Speedskating – Women’s 500m – Bronze

USA – 7

Shaun White – Snowboarding – Men’s Halfpipe – Gold

Red Gerard – Snowboarding – Men’s Slopestyle – Gold

Jamie Anderson – Snowboarding – Women’s Slopestyle – Gold

Chloe Kim – Snowboarding – Women’s Halfpipe – Gold

Chris Mazdzer – Luge – Men’s Single – Silver

Arielle Gold – Snowboarding – Women’s Halfpipe – Bronze

Chris Knierim, Alex Shibutani, Adam Rippon, Mirai Nagasu, Nathan Chen, Bradie Tennell, Maia Shibutani, Alexa Scimeca Knierim – Figure Skating – Mixed Team – Bronze

Japan – 7

Ayumu Hirano – Snowboarding – Men’s Halfpipe – Silver

Akito Watabe – Nordic Combined – Men’s Gundersen Normal Hill / 10km – Silver

Nao Kodaira – Speedskating – Women’s 1000m – Silver

Miho Takagi – Speedskating – Women’s 1500m – Silver

Miho Takagi – Speedskating – Women’s 1000m – Bronze

Daichi Hara – Freestyle Skiing – Men’s Moguls – Bronze

Sara Takanashi – Ski Jumping – Women’s Individual – Normal Hill – Bronze

France – 5

Perrine Laffont – Freestyle Skiing – Women’s Moguls – Gold

Martin Fourcade – Biathlon – Men’s 12.5km Pursuit – Gold

Alexis Pinturault – Alpine Skiing – Men’s Alpine Combined – Silver

Anais Bescond – Biathlon – Women’s 10km Pursuit – Bronze

Victor Muffat-Jeandet – Alpine Skiing – Men’s Alpine Combined – Bronze

Olympic Athletes from Russia – 5

Alina Zagitova, Ekaterina Bobrova, Mikhail Kolyada, Vladimir Morozov, Evgeniya Medvedeva, Natalya Zabiyako, Aleksandr Enbert, Evgeniya Tarasova, Dmitriy Soloviev – Figure Skating – Mixed Team – Silver

Semion Elistratov – Short-Track Speedskating – Men’s 1500m – Bronze

Yulia Belorukova – Cross-Country – Women’s Sprint Classic Style – Bronze

Alexander Bolshunov – Cross-Country – Men’s Sprint Classic Style – Bronze

Curling – Mixed Curling, Finals, Bronze medal match, NOR v OAR – Bronze

Austria – 4

David Gleirscher – Luge – Men’s Single – Gold

Marcel Hirscher – Alpine Skiing – Men’s Alpine Combined – Gold

Peter Penz – Luge – Open Double – Silver

Georg Fischler – Luge – Open Double – Silver

Lukas Klapfer – Nordic Combined – Men’s Gundersen Normal Hill / 10km – Bronze

Sweden – 3

Charlotte Kalla – Cross-Country – Women’s 2 x 7.5km Skiathlon – Gold

Stina Nilsson – Cross-Country – Women’s Sprint Classic Style – Gold

Sebastian Samuelsson – Biathlon – Men’s 12.5km Pursuit – Silver

Italy – 3

Arianna Fontana – Short-Track Speedskating – Women’s 500m – Gold

Federico Pellegrino – Cross-Country – Men’s Sprint Classic Style – Silver

Dominik Windisch – Biathlon – Men’s 10km Sprint – Bronze

Czech Republic – 2

Michal Krcmár – Biathlon – Men’s 10km Sprint – Silver

Veronika Vítková – Biathlon – Women’s 7.5km Sprint – Bronze

Finland – 2

Krista Pärmäkoski – Cross-Country – Women’s 2 x 7.5km Skiathlon – Bronze

Enni Rukajärvi – Snowboarding – Women’s Slopestyle – Bronze

South Korea – 2

Hyo-Jun Lim – Short-Track Speedskating – Men’s 1500m – Gold

Kim Min-Seok – Speedskating – Men’s 1500m – Bronze

Slovakia – 1

Anastasia Kuzmina – Biathlon – Women’s 10km Pursuit – Silver

Kazakhstan – 1

Yulia Galysheva – Freestyle Skiing – Women’s Moguls – Bronze

Australia – 1

Matt Graham – Freestyle Skiing – Men’s Moguls – Silver

China – 1

Jiayu Liu – Snowboarding – Women’s Halfpipe – Silver

Switzerland – 1

Curling – Mixed Curling, Finals, Gold Medal Match, CAN v SUI – Silver

.