Feb. 17 (UPI) — Norway has earned an Olympics-leading 22 medals after eight days of competition in the 2018 Winter Games.
Germany is in second place with 17 medals in Pyeongchang, South Korea.
Canada has 15 total and the Netherlands has 13 medals. The United States, Austria, Japan and the Olympic Athletes from Russia have each claimed nine medals.
Here’s where the medal count stands:
Norway – 19
Marin Lundby – Ski Jumping – Women’s Individual – Normal Hill – Gold
Simen Hegstad Krüger – Cross-Country – Men’s 2 x 15km Skiathlon – Gold
Johannes Høsflot Klæbo – Cross-Country – Men’s Sprint Classic Style – Gold
Aksel Lund Svindal – Alpine Skiing – Men’s Downhill – Gold
Johannes Bø – Biathlon – Men’s 20km Individual – Gold
Ragnhild Haga – Cross-Country – Women’s 10km Freestyle – Gold
Marit Bjørgen – Cross-Country – Women’s 4 x 5km Relay – Gold
Ragnhild Haga – Cross-Country – Women’s 4 x 5km Relay – Gold
Astrid Uhrenholdt Jacobsen – Cross-Country – Women’s 4 x 5km Relay – Gold
Ingvild Flugstad Østberg – Cross-Country – Women’s 4 x 5km Relay – Gold
Johann André Forfang – Ski Jumping – Men’s Individual – Normal Hill – Silver
Marit Bjørgen – Cross-Country – Women’s 2 x 7.5km Skiathlon – Silver
Marte Olsbu – Biathlon – Women’s 7.5km Sprint – Silver
Martin Johnsrud Sundby – Cross-Country – Men’s 2 x 15km Skiathlon – Silver
Maiken Caspersen Falla – Cross-Country – Women’s Sprint Classic Style – Silver
Kjetil Jansrud – Alpine Skiing – Men’s Downhill – Silver
Ragnhild Mowinckel – Alpine Skiing – Women’s Giant Slalom – Silver
Simen Hegstad Krüger – Cross-Country – Men’s 15km Freestyle – Silver
Robert Johansson – Ski Jumping – Men’s Individual – Normal Hill – Bronze
Hans Christer Holund – Cross-Country – Men’s 2 x 15km Skiathlon – Bronze
Sverre Lunde Pederson – Speedskating – Men’s 5000m – Bronze
Marit Bjørgen – Cross-Country – Women’s 10km Freestyle – Bronze
Kjetil Jansrud – Alpine Skiing – Men’s Super G – Bronze
Tiril Eckhoff – Biathlon – Women’s 12.5km Mass Start – Bronze
Robert Johansson – Ski Jumping – Men’s Individual – Large Hill – Bronze
Germany – 17
Laura Dahlmeier – Biathlon – Women’s 7.5km Sprint – Gold
Laura Dahlmeier – Biathlon – Women’s 10km Pursuit – Gold
Andreas Wellinger – Ski Jumping – Men’s Individual – Gold
Arnd Peiffer – Biathlon – Men’s 10km Sprint – Gold
Natalie Geisenberger – Luge – Women’s Single – Gold
Eric Frenzel – Nordic Combined – Men’s Gundersen Normal Hill / 10km – Gold
Tobias Arlt – Luge – Open Double – Gold
Tobias Wendl – Luge – Open Double – Gold
Bruno Massot – Figure Skating – Mixed Pairs – Gold
Aljona Savchenko – Figure Skating – Mixed Pairs – Gold
Tobias Wendl – Luge – Mixed Team – Relay – Gold
Natalie Geisenberger – Luge – Mixed Team – Relay – Gold
Johannes Ludwig – Luge – Mixed Team – Relay – Gold
Tobias Arlt – Luge – Mixed Team – Relay – Gold
Katharina Althaus – Ski Jumping – Women’s Individual – Normal Hill – Silver
Dajana Eitberger – Luge – Women’s Single – Silver
Andreas Wellinger – Ski Jumping – Men’s Individual – Large Hill – Silver
Jacqueline Lölling – Skeleton – Women’s Individual – Silver
Johannes Ludwig – Luge – Men’s Single – Bronze
Benedikt Doll – Biathlon – Men’s 12.5km Pursuit – Bronze
Toni Eggert – Luge – Open Double – Bronze
Sascha Benecken – Luge – Open Double – Bronze
Laura Dahlmeier – Biathlon – Women’s 15km Individual – Bronze
Canada – 15
Meagan Duhamel, Kaetlyn Osmund, Patrick Chan, Scott Moir, Tessa Virtue, Gabrielle Daleman, Eric Radford – Figure Skating – Mixed Team – Gold
Mikael Kingsbury – Freestyle Skiing – Men’s Moguls – Gold
Curling – Mixed Curling, Finals, Gold Medal Match, CAN v SUI – Gold
Ted-Jan Bloemen – Speedskating – Men’s 10000m – Gold
Samuel Girard – Short-Track Speedskating – Men’s 1000m – Gold
Max Parrot – Snowboarding – Men’s Slopestyle – Silver
Ted-Jan Bloemen – Speedskating – Men’s 5000m – Silver
Justine Dufour-Lapointe – Freestyle Skiing – Women’s Moguls – Silver
Laurie Blouin – Snowboarding – Women’s Slopestyle – Silver
Tristan Walker – Luge – Mixed Team – Relay – Silver
Alex Gough – Luge – Mixed Team – Relay – Silver
Justin Snith – Luge – Mixed Team – Relay – Silver
Sam Edney – Luge – Mixed Team – Relay – Silver
Mark McMorris – Snowboarding – Men’s Slopestyle – Bronze
Alex Gough – Luge – Women’s Single – Bronze
Kim Boutin – Short-Track Speedskating – Women’s 500m – Bronze
Meagan Duhamel – Figure Skating – Mixed Pairs – Bronze
Eric Radford – Figure Skating – Mixed Pairs – Bronze
Kim Boutin – Short-Track Speedskating – Women’s 1500m – Bronze
Netherlands – 13
Carlijn Achtereekte – Speedskating – Women’s 3000m – Gold
Sven Kramer – Speedskating – Men’s 5000m – Gold
Kjeld Nuis – Speedskating – Men’s 1500m – Gold
Jorien Ter Mors – Speedskating – Women’s 1000m – Gold
Esmee Visser – Speedskating – Women’s 5000m – Gold
Ireen Wüst – Speedskating – Women’s 1500m – Gold
Ireen Wüst – Speedskating – Women’s 3000m – Silver
Sjinkie Knegt – Short-Track Speedskating – Men’s 1500m – Silver
Yara Van Kerkhof – Short-Track Speedskating – Women’s 500m – Silver
Patrick Roest – Speedskating – Men’s 1500m – Silver
Jorrit Bergsma – Speedskating – Men’s 10000m – Silver
Antoinette De Jong – Speedskating – Women’s 3000m – Bronze
Marrit Leenstra – Speedskating – Women’s 1500m – Bronze
USA – 9
Shaun White – Snowboarding – Men’s Halfpipe – Gold
Red Gerard – Snowboarding – Men’s Slopestyle – Gold
Jamie Anderson – Snowboarding – Women’s Slopestyle – Gold
Chloe Kim – Snowboarding – Women’s Halfpipe – Gold
Mikaela Shiffrin – Alpine Skiing – Women’s Giant Slalom – Gold
Chris Mazdzer – Luge – Men’s Single – Silver
John-Henry Krueger – Short-Track Speedskating – Men’s 1000m – Silver
Arielle Gold – Snowboarding – Women’s Halfpipe – Bronze
Chris Knierim, Alex Shibutani, Adam Rippon, Mirai Nagasu, Nathan Chen, Bradie Tennell, Maia Shibutani, Alexa Scimeca Knierim – Figure Skating – Mixed Team – Bronze
Austria – 9
David Gleirscher – Luge – Men’s Single – Gold
Marcel Hirscher – Alpine Skiing – Men’s Alpine Combined – Gold
Matthias Mayer – Alpine Skiing – Men’s Super G – Gold
Peter Penz – Luge – Open Double – Silver
Georg Fischler – Luge – Open Double – Silver
Alpine Skiing – Women’s Super G – Anna Veith – Silver
Lukas Klapfer – Nordic Combined – Men’s Gundersen Normal Hill / 10km – Bronze
Dominik Landertinger – Biathlon – Men’s 20km Individual – Bronze
Peter Penz – Luge – Mixed Team – Relay – Bronze
Georg Fischler – Luge – Mixed Team – Relay – Bronze
David Gleirscher – Luge – Mixed Team – Relay – Bronze
Madeleine Egle – Luge – Mixed Team – Relay – Bronze
Katharina Gallhuber – Alpine Skiing – Women’s Slalom – Bronze
Olympic Athletes from Russia – 9
Alina Zagitova, Ekaterina Bobrova, Mikhail Kolyada, Vladimir Morozov, Evgeniya Medvedeva, Natalya Zabiyako, Aleksandr Enbert, Evgeniya Tarasova, Dmitriy Soloviev – Figure Skating – Mixed Team – Silver
Nikita Tregubov – Skeleton – Men’s Individual – Silver
Semion Elistratov – Short-Track Speedskating – Men’s 1500m – Bronze
Yulia Belorukova – Cross-Country – Women’s Sprint Classic Style – Bronze
Alexander Bolshunov – Cross-Country – Men’s Sprint Classic Style – Bronze
Curling – Mixed Curling, Finals, Bronze medal match, NOR v OAR – Bronze
Denis Spitsov – Cross-Country – Men’s 15km Freestyle – Bronze
Natalya Voronina – Speedskating – Women’s 5000m – Bronze
Anastasia Sedova – Cross-Country – Women’s 4 x 5km Relay – Bronze
Anna Nechaevskaya – Cross-Country – Women’s 4 x 5km Relay – Bronze
Natalia Nepryaeva – Cross-Country – Women’s 4 x 5km Relay – Bronze
Yulia Belorukova – Cross-Country – Women’s 4 x 5km Relay – Bronze
Japan – 9
Yuzuru Hanyu – Figure Skating – Men’s Singles – Gold
Ayumu Hirano – Snowboarding – Men’s Halfpipe – Silver
Akito Watabe – Nordic Combined – Men’s Gundersen Normal Hill / 10km – Silver
Nao Kodaira – Speedskating – Women’s 1000m – Silver
Miho Takagi – Speedskating – Women’s 1500m – Silver
Shoma Uno – Figure Skating – Men’s Singles – Silver
Miho Takagi – Speedskating – Women’s 1000m – Bronze
Daichi Hara – Freestyle Skiing – Men’s Moguls – Bronze
Sara Takanashi – Ski Jumping – Women’s Individual – Normal Hill – Bronze
France – 7
Perrine Laffont – Freestyle Skiing – Women’s Moguls – Gold
Martin Fourcade – Biathlon – Men’s 12.5km Pursuit – Gold
Pierre Vaultier – Snowboarding – Men’s Snowboard Cross – Gold
Alexis Pinturault – Alpine Skiing – Men’s Alpine Combined – Silver
Julia Pereira De Sousa – Snowboarding – Women’s Snowboard Cross – Silver
Anais Bescond – Biathlon – Women’s 10km Pursuit – Bronze
Victor Muffat-Jeandet – Alpine Skiing – Men’s Alpine Combined – Bronze
Sweden – 7
Stina Nilsson – Cross-Country – Women’s Sprint Classic Style – Gold
Hanna Öberg – Biathlon – Women’s 15km Individual – Gold
Frida Hansdotter – Alpine Skiing – Women’s Slalom – Gold
Charlotte Kalla – Cross-Country – Women’s 2 x 7.5km Skiathlon – Gold
Charlotte Kalla – Cross-Country – Women’s 10km Freestyle – Silver
Charlotte Kalla – Cross-Country – Women’s 4 x 5km Relay – Silver
Anna Haag – Cross-Country – Women’s 4 x 5km Relay – Silver
Ebba Andersson – Cross-Country – Women’s 4 x 5km Relay – Silver
Stina Nilsson – Cross-Country – Women’s 4 x 5km Relay – Silver
Sebastian Samuelsson – Biathlon – Men’s 12.5km Pursuit – Silver
Switzerland – 7
Dario Cologna – Cross-Country – Men’s 15km Freestyle – Gold
Sarah Hoefflin – Freestyle Skiing – Women’s Slopestyle – Gold
Curling – Mixed Curling, Finals, Gold Medal Match, CAN v SUI – Silver
Wendy Holdener – Alpine Skiing – Women’s Slalom – Silver
Mathilde Gremaud – Freestyle Skiing – Women’s Slopestyle – Silver
Beat Feuz – Alpine Skiing – Men’s Super G – Silver
Beat Feuz – Alpine Skiing – Men’s Downhill – Bronze
Italy – 6
Arianna Fontana – Short-Track Speedskating – Women’s 500m – Gold
Michela Moioli – Snowboarding – Women’s Snowboard Cross – Gold
Federico Pellegrino – Cross-Country – Men’s Sprint Classic Style – Silver
Dominik Windisch – Biathlon – Men’s 10km Sprint – Bronze
Federica Brignone – Alpine Skiing – Women’s Giant Slalom – Bronze
Nicola Tumolero – Speedskating – Men’s 10000m – Bronze
Czech Republic – 5
Ester Ledecká – Alpine Skiing – Women’s Super G – Gold
Michal Krcmár – Biathlon – Men’s 10km Sprint – Silver
Martina Sáblíková – Speedskating – Women’s 5000m – Silver
Veronika Vítková – Biathlon – Women’s 7.5km Sprint – Bronze
Eva Samková – Snowboarding – Women’s Snowboard Cross – Bronze
China – 5
Liu Jiayu – Snowboarding – Women’s Halfpipe – Silver
Sui Wenjing – Figure Skating – Mixed Pairs – Silver
Han Cong – Figure Skating – Mixed Pairs – Silver
Zhang Xin – Freestyle Skiing – Women’s Aerials – Silver
Li Jinyu – Short-Track Speedskating – Women’s 1500m – Silver
Kong Fanyu – Freestyle Skiing – Women’s Aerials – Bronze
South Korea – 5
Lim Hyo-Jun – Short-Track Speedskating – Men’s 1500m – Gold
Yun Sungbin – Skeleton – Men’s Individual – Gold
Choi Minjeong – Short-Track Speedskating – Women’s 1500m – Gold
Kim Min-Seok – Speedskating – Men’s 1500m – Bronze
Seo Yi Ra – Short-Track Speedskating – Men’s 1000m – Bronze
Great Britain – 4
Lizzy Yarnold – Skeleton – Women’s Individual – Gold
Dominic Parsons – Skeleton – Men’s Individual – Bronze
Laura Deas – Freestyle Skiing – Women’s Slopestyle – Bronze
Isabel Atkin – Skeleton – Women’s Individual – Bronze
Australia – 3
Matt Graham – Freestyle Skiing – Men’s Moguls – Silver
Jarryd Hughes – Snowboarding – Men’s Snowboard Cross – Silver
Scott James – Snowboarding – Men’s Halfpipe – Bronze
Finland – 3
Krista Pärmäkoski – Cross-Country – Women’s 2 x 7.5km Skiathlon – Bronze
Krista Pärmäkoski – Cross-Country – Women’s 10km Freestyle – Bronze
Enni Rukajärvi – Snowboarding – Women’s Slopestyle – Bronze
Slovakia – 3
Anastasia Kuzmina – Biathlon – Women’s 12.5km Mass Start – Gold
Anastasia Kuzmina – Biathlon – Women’s 10km Pursuit – Silver
Anastasia Kuzmina – Biathlon – Women’s 15km Individual – Silver
Spain – 2
Regino Hernández – Snowboarding – Men’s Snowboard Cross – Bronze
Javier Fernández – Figure Skating – Men’s Singles – Bronze
Belarus – 2
Hanna Huskova – Freestyle Skiing – Women’s Aerials – Gold
Darya Domracheva – Biathlon – Women’s 12.5km Mass Start – Silver
Kazakhstan – 1
Yulia Galysheva – Freestyle Skiing – Women’s Moguls – Bronze
Slovenia – 1
Jakov Fak – Biathlon – Men’s 20km Individual – Silver
Liechtenstein – 1
Tina Weirather – Alpine Skiing – Women’s Super G – Bronze
Poland – 1
Kamil Stoch – Ski Jumping – Men’s Individual – Large Hill – Gold